Препоръки за провеждане на профилактични мерки против грип и ОРЗ в училищата

Уважаеми родители и ученици,

За да осигурим безопасна и здравословна учебна среда, е важно да се спазват следните препоръки за превенция на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) в училищата. Тези мерки са съобразени с указанията на здравните органи и имат за цел да предпазят учениците и учителите.

  1. Ваксинирането в предепидемичния период с годишните ваксини срещу грип на учители, ученици и служители е основната профилактична мярка с най-голям личен и колективен ефект.

  2. Лична хигиена. Обучавайте и насърчавайте учениците за миене на ръцете, включително измиване на ръцете със сапун и вода за най-малко 20 секунди или използване на дезинфектант за ръце с най-малко 60% алкохол. Уверете се, че мивките са изправни и има сапун и дезинфектантите са достъпни в общите части. Учениците да спазват етикет при кихане и кашляне – да покриват устата и носа си с книжни кърпички или лактите си (не с ръце). След това да изхвърлят кърпичките в кошчета и да си измиват ръцете;

  3. Почистване на околната среда:

 – Редовно извършвайте влажно почистване и дезинфекция на повърхности и често докосвани места като дръжки на врати, бюра и споделено оборудване, като се обърне специално внимание на измиване и дезинфекция на тоалетните;

  1. Подобряване на вентилацията:

 – Осигурете подходящо проветряване в класните стаи, като отваряте прозорци и врати, когато е възможно или използвате системи за филтриране на въздуха, за да намалите пренасяните във въздуха патогени;

  1. Комуникация с родителите:

 – Насърчавайте родителите да следят за здравето на децата си и да ги задържат вкъщи при проява на симптоми на заразни заболявания след консултация с личния лекар.  Необходимо е родителите да информират класния ръководител при промяна на здравното състояние на ученика.

Прилагайте система за наблюдение на тенденциите на заболяванията в училището.

  1. Обучавайте ученици, учители и служители:

 – Осигуряване на обучение относно признаците и симптомите на грип и други респираторни заболявания и значението на изолацията (оставането вкъщи), когато сте болни.

 – Споделете информация за предотвратяване на разпространението на болестта.

– Ако е възможно, намалете броя на учениците в общите затворени помещения или приложете поетапни графици, за да ограничите близкия контакт;

  1. Бъдете информирани:

 – Бъдете в крак с местните насоки за обществено здравеопазване и актуализации относно активността на грипа и бъдете готови да коригирате плановете, ако е необходимо, въз основа на разпространението в общността.

Прилагайки тези препоръки, училищата могат ефективно да помогнат за предотвратяване на разпространението на грип и други остри респираторни заболявания, осигурявайки по-здравословна среда за учениците и персонала.